EFORWEB İnternet Çözümleri Web Tasarım ve Yazılım

Yükleniyor...

Mersin'in en eski web tasarım ajansıyız...

2019 WEB TASARIM TRENDLERİ NELERDİR?
2019 WEB TASARIM TRENDLERİ NELERDİR?
2019 WEB TASARIM TRENDLERİ NELERDİR?

2019 yılı tüm sektörlerde olduğu gibi web tasarım dünyasında da hızlı başladı. Elbette yeni bir yıl yeni tasarım anlayışlarının da ortaya çıkması demek. 2019 yılında web tasarım dünyası da nelerin trent olduğunu yada olabileceğini gelin birlikte inceleyelim.

1)Kırık Izgara ve Asimetrik Düzen: Web tasarımında hayali bir düzlem olan ızgara sistemi sayfa veya ekranda mizanpaj elemanlarının belli bir düzene oturtulması için kullanılırlar. Örneğin logo ve başlık bölümlerini belli simetri içinde görmenizi sağlayan ızgara sistemidir. Kırık bir ızgara düzeninde ise bu gibi simetrileri göremezsiniz. 2019 ızgaraların kırılıp simetrik anlayışın ortadan kalkarak asimetrik bir düzenin web sayfalara hakim olacağı bir yıla benzemekte.

2)Akışkan  Tasarım ve Elemanlar: son zamanlarda fark ettiyseniz keskin düz hatların yerini akışkan şekiller almaya başlamıştır. Bazen organik de denilen bu şekilsellik insan üretimi gibi düz hatlara sahip şekillerin birbiri üstüne girmesi yerine doğal bir oluşumu andıran şekillerin kullanımını esas alır.

3)Retro Tasarım: Anlayacağınız eskiler yeniden moda. Nostalji font ve renklerin web sayfalarına yeniden serpiştirilmeye başlandığı gözlerden kaçmıyor. Aslında göreceli olarak görülmemiş eski yenidir. Dolayısıyla retro tasarım stillerini görmek birçok insan için yeni bir tasarım anlayışı olacaktır.

4)Gelişmiş Görüntü Manipülasyonları:  Burda bahsettiğimiz resmin boyutları ile oynayıp alt gölge vermek değil elbette. Sayfayı tam dolduran, dikeyde ve yatayda bütünlüğü bozulmayan gerçekçi geçişlerle yeni görüntüler elde etmekten bahsediyoruz. Hani o resmi eklediğinizde tasarım bir anda boyut değiştirir ya. İşte öyle bir şey.

5)Tek Ve Yoğun Renkler : Sayfaya baktığınız baktığınızda sadece bir renk vardır. Aslında iki renk ama diğeri sadece arka fon. Milyonlarca renk varken neden tek renk kullanılsın ki diyebilirsiniz fakat doğru şekilde kullanıldığında bu tasarımlar gerçekten akılda kalıcı olabiliyorlar. bu nedenle bu tarzın özellikle markalaşma konusuna ihtiyaç duyan web sitelerinde kullanılacağını düşünüyorum. Diğer yandan son zamanlardaki  sanat eserlerinde de renklerin giderek azaldığını görmekteyiz.

6)Tasarım Öğelerinin Örtüşmesi : Kırık ızgara düzenleri ile birlikte asimetrik bir şekilde aynı hatta bulunan nesneler ilgi çekebilecek tasarımlardır. Birbirine değmeyen nesnelerden oluşturulmuş bir web tasarımı tecrübesine sahip insanlara Picasso tabloları gibi birbiri üstüne binmiş nesnelerden oluşmuş bir tasarım göstermek beklenmedik  bir tecrübeyle birlikte ilgiyide beraberinde getirecektir. Elbette gelişigüzel bir örtüştürmeden bahsetmiyoruz. Dikkatli yapıldığında son derece estetik bir sonuç ortaya çıkacaktır.

7)Reimagined Başlık Alanları : Ziyaretçinin ilgisini odaklamak istediğimiz yazıları görüntü portunun çoğunu kapsayacak şekilde üste bindirmek son zamanlarda başvurduğumuz bir yöntemdir. Elbette bu yazı düz bir yazı şeklinde değil belli renk ve grafik öğeleri içeren bir vurgulayıcılar bütünüdür.

8)Büyük Beyaz Boşluklar : Son zamanlarda web sayfalarındaki daha fazla beyaz alan içeren basit düzenler tercih ettiğini görüyoruz. Beyaz boşluklar aslında sayfadaki nefes alma alanlarıdır. Bu alanlar okunabilirliği arttırırken ziyaretçilerin önemli bilgileri sindirmelerini kolaylaştırır.

9)Konuşma Botları ve Yapay Zeka : Sadece standart bir sitesinin ötesinde facebook gibi belli bir amaç için kodlanmış web sitelerinde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan bu yaklaşımlar aslında kullanıcıların işini olukça kolaylaştırmaktadır. Örneğin faceebook bir fotoğrafta etiketlenip etiketlenmeme konusunda tercihinizi sorup profilinizi buna göre düzenlemesi böyle bir  yapay zeka yaklaşımıdır.

“Bilişim, bilgi ve bilginin otomatik olarak işlenmesiyle ilgilenen bir yapısal bilim dalıdır.Bilişim biliminin bilgisayarla ilgisi, astronominin teleskopla ilgisi kadardır.

Informatica gaat net zo min over computers, als astronomie over telescopen. Edsger W. DijkstraKaynak: Wikipedi

TEKLİF AL

Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım!

Adınız Soyadınız (*)

Email Adresiniz (*)

Telefon (*)

Mesajınız


EFORWEB Mersin Web Tasarım Şirketi