EFORWEB İnternet Çözümleri Web Tasarım ve Yazılım

Yükleniyor...

Mersin'in en eski web tasarım ajansıyız...

SEO VE WEB TASARIM
SEO VE WEB TASARIM
SEO VE WEB TASARIM

Çevrimiçi çalışan tüm işletmeler için SEO(Search Engine Optimization) önemli bir parametredir ve web tasarım sürecine mutlaka dahil edilmesi gerekir.   Web siteniz dijital pazarlama stratejinizin merkezindedir. Malesef ki  bu durumun farkında olmayan binlerce firma SEO a önem vermezler. Son derece güzel bir web tasarımı yapabilirsiniz fakat tasarım ve kodlama aşamasında SEO ayar ve optimizasyon dengesini dikkate almazsanız bu güzel tasarımdan hiç kimsenin haberi olmayacaktır.

Peki SEO dostu bir web sayfası nasıl geliştirilir?

Temel olarak SEO dostu bir web sitesi, arama motorlarının site genelinde içeriğinizi kolayca taramasını ve anlamasını sağlayan bir web sitesidir. Elbette bu taramanın sonucunda ortaya çıkacak puanlama son derece önemlidir. Bir web sitesini geliştirmenin bir çok yolu vardır. Ne yazık ki arama motorlarını sizin geliştirme aracınızı ve yöntemlerinizi anlaması mümkün değildir. Siz arama motorlarının algoritmalarını dikkat alarak gerekli çalışmaları yapmak zorundasınız. SEO dostu bir site yaparken işinizi ve sunduğunuz hizmetleri doğru temsil etmek için dikkatli bir planlama ve yapılandırılmış bir yaklaşım gerekir. Bu yaklaşımda dikkat etmeniz gereken başlıca konular şunlardır:

Alan Adınız(Domain) : www.X.com alan adını kullanan bir web siteniz olduğunu düşünelim. Fakat sadece bu alan adı yeterli olmayacaktır. Bu alan adıyla ilgili başka alan adlarını da alıp içerik olarak besleyerek birincil alan adına yönlendirmek iyi bir etki yaratırken web sitelerinizdeki alt alan adlarını da doğru isimlendirmeli ve yönledirmelisiniz. Sanırım alan adınızın alakalı olmasını veya geçersiz karakterler içermemesinin yanında fazla uzun olmaması gerektiğini söylememize gerek yoktur.

Barındırma(Hosting) : Genelde  alana adıyla birlikte düşünülen ve verilen bir hizmettir hosting. Kötü bir hosting hizmeti yavaş açılan yada zaman zaman açılmayan web siteleri, yavaş açılan yada açılmayan web siteleri de mutsuz kullanıcılar ve ziyaretçiler demektir.

CMS(Content Management System - İçerik Yönetim Sistemi) : Web tasarımınızda kullanılan CMS projenizin ne kadar başarılı olacağını büyük ölçüde etkileyebilir.  Wordpress benzeri açık kaynak CMS ler arama motorlarının istediği okunurluğu sağlasada sizi bir çok açıdan sınırlandırdığı için tüm stratejilerinizi hayata geçiremiyebilirsiniz. En önemlisi, olası açıkların tüm web sitenizin ele geçirilmesi, yahut tamamen çökertilmesine sebep olacak olmasıdır. Ayrıca sunulan temalara bağımlılık web sitenizi özgünlükten uzaklaştıracaktır. Dolayısıyla tasarımınıza özgü kodlanmış özgün bir CMS hem kolay kullanım sunacak hemde web sitenizi tehlikelerden uzak tutacaktır. Biz EFORWEB olarak geliştirdiğimiz EFOR CMS i uzun yıllardır kullanmakla beraber duruma göre müşterilerimize özel CMS lerde geliştirmekteyiz.

URL’ler: Web sitenizdeki tüm içeriklere URL ler aracılığı ile ulaşıldığından maktıklı URL atamaları yapmanız insanlar ve arama motorları için daha fazla bağlam sağlanmasına yardımcı olur. Örneğin:

www.ornek.com
www.ornek.com/services/
www.ornek.com/services/seo/  şeklinde bir URL grubu mantıklı iken aynı içerikleriwww.ornek.com

www.ornek.com/s123/

www.ornek.com/s123/s1/       şeklinde URL atamaları ile bağlamak son derece mantıksız ve atalı olacaktır.

Mobil Uyumlu Tasarım :  Son zamanlarda yaptığımız analizlerde görüyoruz ki web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların %85 inden fazlası ziyaretlerini mobil uyumlu cihazlardan yapmakta.  Öyle anlaşılıyor ki ilerleyen yıllarda bu oran %95 lere kadar çıkacak. Bu nedenle google sıralama puanı verirken mobil versiyonları dikkate almaya başlamış görünüyor.

Sayfa Hızı : Baştan şunu söylemeliyim ki arama motorlarında iyi bir sıra elde etmek web sitenizin bol efektlerle süslenerek güzel görünmesini sağlamaktan geçmediği gibi bu gibi süslü efektler arka plan hatalarına ve web sitenizin yavaşlamasına neden olacağından puanlamanıza olumsuz etki edecektir. Sayfa hızınız hem arama motorları hemde ziyaretçileriniz açısından dikkate alınan bir husustur. Dolayısıyla hızlı yüklenen optimize edilmiş görseller ve hızlı çalışan kodlarla tasarımınızı oluşturmanız önemli bir husustur.

İçerik Pazarlama Hunisi : ziyaretçileriniz web sitenizde mümkün olduğunca uzun tutmak ve onlardan bir dönüşüm elde etmek için yeterli içeriğe sahip olmanız gerekir. İçerik ve SEO önemli bir kombinasyondur çünkü ziyaretçiler sizin hizmet alanınızda bir arama yaparken başka bir şirketin benzer hizmetlerini ararken onların önüne bu kombinasyon sayesinde geçersiniz. bu noktada ihtiyacınız olan şey tipik bir pazarlama hunisidir. Bu huninin kademeleri üstten alta kısaca şöyledir:

Farkındalık : Bu içerik genellikle blogunuz ve bilgilendirme makaleleriniz olacaktır. Potansiyel müşterilerinize karşılaştıkları sorunları anlamalarına yardımcı olurken sorunlarını çözme konusunda deneyim ve güvenilirliğinizi göstermiş olursunuz.

Dikkat : Burda hedef doğrudan müşteri kazanımıdır. Kullanacağınız taktik ise kullanım durumlarına göre çözümler üretmektir. Şöyleki değerlendirme aşamasındaki bir tüketici sizin sunduğunuz çözümleri aradığı çözümle eşleştirmeye başlar.

Dönüşüm: Burası huninin tabanıdır. Hedefimiz müşterilerle etkileşimin ötesinde işlemler elde etmektir. Ürün tanımları ve benzersiz değer önerileri ile elde edilecek her etkilişimi bir işleme dönüştürmek üzerine taktikler geliştirdiğimiz bölümdür.

Şu ana kadar verdiğim bilgiler SEO dostu bir web sitesi geliştirmenin bazı temel unsurlarıdır. Anladığınız üzere bu konu, çoğu insanın önemsemediği fakat sınırları çok geniş bir bilgi denizidir. Bu bilgi denizinden elde ettiğimiz tecrübeleri EFORWEB olarak zaman zaman sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

“Bilişim, bilgi ve bilginin otomatik olarak işlenmesiyle ilgilenen bir yapısal bilim dalıdır.Bilişim biliminin bilgisayarla ilgisi, astronominin teleskopla ilgisi kadardır.

Informatica gaat net zo min over computers, als astronomie over telescopen. Edsger W. DijkstraKaynak: Wikipedi

TEKLİF AL

Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım!

Adınız Soyadınız (*)

Email Adresiniz (*)

Telefon (*)

Mesajınız


EFORWEB Mersin Web Tasarım Şirketi