Instagram Hesabınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

Instagram Hesap Güvenliği

Zaman zaman “sosyal medya  hesabım ele geçirildi yardımcı olur musunuz” gibi taleplerle gelen müşterilerimiz olduğu kadar, belli bir sosyal medya hesabını nasıl ele geçireceğini soran insanlarla da maalesef karşılaştığımız oluyor.

instagram guvenligi
Instagram Güvenliği

Sosyal medya hesabınız ele geçirildikten sonra çözüm bulması imkansız olmasa da zor bir süreçtir. Bu nedenle öncelikle hesabınızın ele geçirilmemesi için neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz konusundan biraz bahsedelim. Her ne kadar burada Instagram platformu üzerinden konuyu anlatsak da anlattığımız tedbirler tüm platformlar için geçerlidir. Lafı çok uzatmadan neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatalım.

  1. Öncelikle telefon numaranızı ve mail adresinizi Instagram hesabınıza bağlayın. (Şifre değiştirme, onaylama gibi işlemler için kesinlikle lazım olacaktır.)
  2. Güçlü bir hesap şifresi edinin ( Şifre içerisinde karakter, rakam ve harf olması şifrenizi güçlendirecektir.) ve şifrenizi oluştururken; doğum ayınız, yılınız, gününüz ya da isminizin ve soy isminizin olmadığından  emin olun.
  3. Hesap şifrenizi değiştirseniz dahi eski şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Böyle bir durumda eski şifreniz kullanılarak yeni şifrenize ulaşılabilir. Şifremi unuttum sayfasına girdiğinizde “Hatırladığınız en son şifreniz” sorusunu hatırlayın.
  4. Hesabınız için takipçi   ve beğeni arttırmak için üçüncü parti yazılım kullanmayın. Bu tür yazılımların büyük bir çoğunluğu art niyetli yazılmıştır. Bu durumda sahtekarlar hesap adınız ve şifrenizi kolayca ele geçirebilirler, ki bunu hiç birimiz istemeyiz.
  5. Instagram adresinize toplu kullanılan bilgisayarlardan giriş yapmamanız dikkat etmeniz gereken önemli bir husus. Bunun aslında iki nedeni var; birincisi, hesabınızı açık unutma ihtimalinizin olması, ikincisi ise kullandığınız bilgisayara sizden önce birisinin keylogger adı verilen her şeyin kaydını tutan bir casus yazılım kurmuş olma ihtimalidir. 
  6. Sahte doğrulanmış hesaplara dikkat etmenizi öneririz. Bu tip Instagram adreslerinden gelen mesajlara itibar etmeyin. Çünkü bu tip hesaplar kendilerine hizmet eden işler yapmak için sizi ve hesabınızı kullanmayı amaçlamaktadır.

Bütün bunlara dikkat ettiğiniz halde yine de Instagram konusunda bir sıkıntı yaşarsanız ilk olarak Instagram yardım sayfaları üzerinden güvenlik ekibine ulaşmak ilk adım olmalıdır.

Hepinize güvenli dijital yaşam dileriz…