ETKİLİ B2C MOBİL TİCARET YÖNTEMİ STRATEJİLERİ

Mobil dünyanın büyümesinin yıllar içinde astronomik rakamlara ulaşmasıyla tüm firmaların ana odak noktalarından birisi haline gelmiştir. İnternet kullanıcılarının bir çoğu, sosyal medya, e-ticaret, araştırma ve daha bir çok alanda işlemlerini gerçekleştirirken mobil cihazları daha çok tercih etmeye başlamıştır.

Mobil E-ticaret

Firmadan müşteriye anlamında kullanılan B2C sektöründeki markaların potansiyel müşterilerine ulaşmalarını sağlayacak bir çok imkan sağlayan mobil dünyada doğru pazarlama stratejilerini oluştururken, doğru içerikle, doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaştıklarından emin olmak için şu 4 unsuru dikkate almaları gerekir.

  • Sosyal Medya Pazarlama
  • Mobil Cihazlar İçin Uygun İçerik Geliştirme
  • Mobil Dostu E-Posta
  • Hiper Hedefli Reklamlar
  • Duyarlı Tasarım
Mobil B2C
ETKİLİ B2C MOBİL TİCARET YÖNTEMİ STRATEJİLERİ 1

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya platformlarına ulaşmada kullanılan cihazlar genellikle mobil cihazlardır. Örneğin instagram. Büyüyen ve inanılmaz derecede popüler olan kanal, özellikle akıllı telefonlarında görsel açıdan cazip içerikler tüketen kullanıcılar için mobil saha referans alınarak tasarlanmıştır.

Hem Instagram hem de Facebook, nokta atışı hedef kitlelere ulaşmayı kolaylaştıran reklamcılık seçenekleri sunar. Tamamen özelleştirilebilir demografiler, ilgi alanı ve coğrafi konum gibi hedefleme seçenekleri sunabilmektedirler.

Mobil Cihazlar İçin Uygun İçerik Geliştirme

Mobil cihazlar için geliştirilen uygulamalar kullanıcı ile daha fazla etkileşime geçtiği için bu konuda içerik geliştirirken daha detaylı düşünüp daha dikkatli olmak gerekir. 

Mesajlarını olabildiğince kısa tutmak ilk düşünülmesi gerekenlerdendir. Çok fazla metin kullanıcının kullanıcıyı sıktığı gibi içeriğin sindirilmesini zorlaştırır. Ayrıca küçük bir ekranda okumanın zorluğu göz önüne alınarak yazı fontu ona göre ayarlanmalıdır.

Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiği (özellikle de kullanıcılar hareket halindeyken) büyük önem arz etmektedir. İçerik ağırlıklı sayfalarda yazı aralarına ilgi resimleri yerleştirmek metni ayırmaya yardımcı olur. Fakat yükleyeceğiniz resimlerin optimize edilmiş olması çok önemlidir. Aksi halde sayfanın açılmasını ciddi derecede yavaşlatabilir.

Mobil Dostu E-Posta

Hedef müşteri kitlesiyle etkileşim kurmanın en etkili yollarından biri de e-posta pazarlamadır. Müşterilerinize özel indirim yada promosyon veya vurgulanmasını istediğiniz yeni ürünleri vurgulayan bir haber bülteni doğru bir şekilde yapıldığında satışlarınızı ciddi oranda arttırabilir. Mobil uyumlu bir tasarım şablonu kullanarak e-postaların tüm cihazlarda düzgün bir şekilde görünmesini sağlamak küçük bir ekranda bile kolayca okunabilecek şekilde optimize edilmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. E-postalarınız mobil cihazlarda düzgün şekilde yüklenmiyor veya “hemen al” gibi düğmeler kolay tıklanamıyor ise kullanıcıların sitenizi çok hızlı bir şekilde terk edeceğini söyleyebilirim.

Hiper Hedefli Reklamlar

Mozaik gibi hiper – hedefleme reklamları gerçekleştirmenizi sağlayan araçlar sayesinde belirli bir GPS koordinatında yer almanıza olanak tanır ve bir cep telefonuyla içerik tüketmekte olan kullanıcılara istediğiniz reklamı sunmanızı sağlar. Bu tür bir teknolojiyle, bir rakibinizin vitrinini gezen ziyaretçilerine özel bir kuponla veya bir koridorda yürürken özel bir teklifi kolayca sunulabilir ve onları satın almaya yönlendirmek için web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz. Kitlenize ve sık sık kullandıkları mağazalara veya konumlara bağlı olarak, kullanıcıları bir mağazada alışveriş yaparken veya ziyaret ettiğinde kelimenin tam anlamıyla reklam sunma olanağı çok çeşitli fırsatları barındırır.

Duyarlı Tasarım

Mobil pazarlamanın en temel bileşenlerinden biri duyarlı tasarım özelliğidir. Pazarlama kanalının ana amacı, kullanıcının ilgisini çekerek bu ziyaretçileri web sitesine yönlendirmektir. Kullanıcıları, mobil cihazları veya tabletleri için optimize edilmemiş bir web sitesine gönderiyorsanız, onlara kötü bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Duyarlı bir tasarım, kullanıcıların sitenize eriştiği cihazdan bağımsız olarak, ekranın cihazlarının boyutlarına uygun şekilde oluşturulmasını sağlar. Dokunmatik ekranlarda büyütüp küçültmek için optimize edilmiş fotoğrafları, formları, tıklanması kolay butonları duyarlılık kapsamında değerlendirebiliriz.  B2C kapsamındaki bir çok markanın e-ticaret sitesi vardır. Bu nedenle, çevrimiçi bir satışı kolaylaştırmaya yardımcı olmaya çalışıyorsanız, müşterinin satın alma deneyimi sorunsuz olmalıdır.

Mobil Pazarlama Stratejisi  Geliştirme

Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden web sitenizden  etkin bir şekilde yararlanmasını sağlamak ve markanız için satış  üretmeye yardımcı olmak mobil pazarlama stratejisinin temel amacıdır. Yukarıda saydığım unsurlar, hedeflerinizi karşılamak  ve mobil kullanıcıların işlevsel müşterileriniz haline dönüşmesine katkı sağlasa da bunlar sadece temel unsurlardır. Elbette ki daha  fazla stratejik yaklaşım ve unsur bulunmakta birlikte, daha detaylı bir araştırma ve uygulama yelpazesine ulaşmak için EFORWEB ten profesyonel bir destek almanızı tavsiye etmekteyiz.