HIZLI AÇILAN BİR WEB SİTESİ İÇİN NELER YAPMALI?

Web Sayfası Hızı
Web tasarımında sayfa hızı faktörü

İyi bir web kullanıcı deneyimi için sayfa hızı önemli bir faktördür.  Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların %40’nın,  sayfa yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürdüğü durumlarda web sitenizden ayrıldığı test edilmiş bir gerçektir. Açılış hızınızı optimize ettiğinizde ise web sayfanızda dönüşüm oranının arttığı  diğer bir gerçektir.  Sayfa hızı, kullanıcının sitenizde kalma süresini belirleyen bir faktör olmakla beraber, arama sonuçlarını da etkilemektedir.  Google’ın yaptığı son açıklamaya göre, sayfanın yüklenme hızı, arama motoru sıralamasında kullanılan algoritmanın bir parametresi haline getirilmiştir. 

Web Performans Optimizasyonu (WPO – Web Page Optimization), kullanıcı deneyimi ve iş metrikleri üzerinde doğrudan etkili olduğuna dair istatistiklere “WPO stats”  şeklinde yapacağınız bir arama ile ulaşabilirsiniz.  Web sitenizin hızını arttırmak için kullanabileceğiniz pek çok faktör vardır.  Bir web sitesini optimize etmek, bilimden çok sanat gibidir. 

Web sitelerinde hız ölçümü için çoğunlukla Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanmaktadır. Bu araç, çeşitli kurallar kullanarak bir sayfanın performansını puanlamaktadır. Bu kapsamda dikkat etmeniz gerekn bazı kurallar şunlardır:

  1. Açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçının
  2. Sıkıştırmayı etkinleştirin
  3. Sunucu yanıt süresini iyileştirin
  4. Tarayıcının ön bellek özelliğini kullanın 
  5. Kaynakları küçültün 
  6. Resimleri optimize edin 
  7. CSS geri dönüşlerini optimize edin 
  8. Görünür içeriğe öncelik verin
  9. Hızlı oluşumu engelleyen javascriptleri kaldırın veya ertelemeli yükletin

Bazı sayfalar hızlı açılmasına rağmen Google PageSpeed skorunda kötü puanlama alabiliyor. Bunun nedeni, yukarıda belirtmiş olduğumuz kurallar çerçevesinde yapılan puanlamanın her zaman sağlıklı sonuçlar vermemesidir.  Bu durumu Google da kabul etmiş buna dair gerekli açıklamaları ve düzeltmeleri yapacağını bir blog yayınında ifade etmiştir.  Bir web sayfasının gerçek dünyada ne kadar hızlı yüklendiği bağlamı olmadan sadece belli kurallara uyup uymadığının ötesinde gerçek veriler elde etmek için Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporundan alınacak verilerinde değerlendirilmesi yeni hız tespit anlayışında yerini almıştır. 

Yapılan bu değişikler ile Google PageSpeed Insights raporları,  artık hız ve optimizasyon arasındaki ayrımı daha iyi yapmaktadır.  

Web sayfası hız testi için kullanılan alternatif diğer araçlar ise WebPageTest.org ve GTmetrix.com‘dur.  Bu araç hız indeksini hesaplamak için, saniyede 10 kare hızında sayfa yükleme videosu kaydeder ve her noktada görsel bütünlüğü ölçer. Her bir aralık eksik miktarı daha sonra ekler.  Bu durumda,  çoğunlukla görsel olarak hızlı bir şekilde tamamlanan bir sayfa, %100 tamamlandığında yavaş olsa bile iyi bir değerlendirmeye, görsel olarak yavaş tamamlanan bir sayfa ise daha kötü değerlendirmeye sahip olacaktır.  Tam da gerçek bir kullanıcının algılama şekli gibi.

Bir web sayfasının hızlı açılması pek çok parametreye bağlıdır.  Bazı metrikler, sayfanızın performansına dair ön izlenimler verirken, hangi bölümlerde optimizasyon yapmanız gerektiğine dair son derece yararlı fikirler verecektir.  Hızlı bir web sitesine sahip olmak ya da mevcut sitenizin optimizasyonu için EFORWEB olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.