Web Sitenizde Doğru Görselleri Kullanıyor Musunuz?

Web Tasarımında Doğru Görsel Kullanımı

Bir web sitesine sahip olmak, müşterilerinizle iletişim kurmanın, markanızı tanıtmanın ve temel olarak ürün veya hizmetinizi satmanın en etkili ve kullanışlı yollarından biridir. Bir web sitesi işletmenizin daha profesyonel ve güvenilir görünmesini sağlayabilir.

Web Tasarım Doğru Görsel
Web Tasarımında Doğru Görsel Kullanımı

Bir web tasarımında resimler neredeyse her şey demektir. Görseller ile desteklenmemiş düz metinlerden oluşan bir web sitesi hayal edin. Ne vermek istediği mesajları verebilir ne de ziyaret cazibesi oluşturabilir. Peki web sitemize resim eklerken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Yüksek Kalite: İyi tasarlanmış bir vektöre sahip veya mükemmel bir kompozisyona sahip bir resim eğer düşük kalitede ise diğer her şeyin çöp olmasına sebep olabilir. Elinizdeki görsellerin çözünürlükleri yüksek değilse aynı görsellere alternatifler bulmayı düşünmelisiniz.
  2. Özgün ve Benzersiz: Her işletme benzersizdir ve bu benzersizliği web sitenizde yansıtmanız gerekir. İnternette belli bir ücret karşılığında satılan binlerce fotoğraftan ihtiyacınız olanlar elbette satın alınarak kullanılabilir. Örneğin uygun bir sayfada klişe haline gelmiş bilgisayar ekranına bakarak gülümseyen bir insan topluluğu kullanmak belki doğru olabilir fakat hakkımızda kısmında ya da sattığınız bir üründe size ait olmayan bir ürün görseli koymak özgünlüğünüzü yok edecektir.
  3. Duygu Uyandırma: İnsanların web sitenizde kalma süresini etkilediği gibi, eğer bir ürün satıyorsanız satın alma tercihlerini de değiştiren duygudur aslında. Bir ürünü kullanan ve memnun görünen, heyecanlanan, etkilenen veya basitçe mutlu görünen insanların görüntüleri, bu kişilerle özdeşleşmek isteyen ve bu nedenle aynı ürünü satın almalarını sağlamak için yol gösterici olabilir. İnsanların samimi göründükleri ve ‘anı yakaladıkları’ görüntüleri kullanmak, işinizin sunduğu ürünün veya hizmetin kalitesini güçlendirecektir.
  4. Hedef Kitleyi Dahil Et: Görsellerde hedef kitlenizle benzer insanları içeren görüntüler kullanmak bir dikkat etmeniz gereken bir husustur. Örneğin gençlere yönelik bir web sitesine sahipseniz görsellerinizde genç insanların bulunması ziyaretçilerinizin,  kendisini resimlerdeki karakterler ile özdeşleştirmelerini sağlayacaktır. Bununla beraber görüntülerde harekete geçirici bir atmosfer oluşturarak tüketicilerinize doğrudan temas edebilirsiniz.
  5. Samimiyet: Web sitenizde doğal görüntüler kullanmak en iyisidir. Elbette doğallık kavramını yanlış anlamamakta fayda var. Personel fotoğraflarınızı çekerken onların düzgün kıyafetler giyerek sofistike görünmelerinin doğal bir görüntü çıkmasına engel olacağı anlamına gelmez. Mükemmel doğal fotoğraflar oluşturamayacağınızdan endişeleniyor iseniz, size yardımcı olması için profesyonel bir fotoğrafçı tutun.
  6. Tutarlılık: Web sitenizde birden fazla sayfa varsa sayfalarınızda kullandığınız resimlerin renk ve kompozisyonlarının birbiri ile tutarlı olması gerekir. Her sayfa değiştiğinde daldan dala atlama hissi veren hala aynı sitede olup olmadığınız konusunda insanı şüpheye sürükleyen bir tutarsızlık doğrudan firma kimliğinize olan hissiyatında etkileyecektir.
  7. Abartı: Web sitenizde kullanacağınız görsellerin sayısını gereksiz fazla yaparak yada metinleri desteklemeye yetmeyecek kadar az olması istenen etkiyi oluşturamayacaktır.  Sayfanızda oluşan boşlukları sadece doldurmak amacıyla öylesine resimlerle süslemek tüm mizanpajı bozacaktır.

Sonuç olarak web sitelerinde görseller, sizi anlatan, size dair güçlü bir imaj oluşmasını sağlayan temel argümanlardır. Bu nedenle alaka düzeyi yüksek, yüksek çözünürlüklü optimize edilmiş özgün ve doğal resimler kullanmanız web dünyasında yakalamayı hedeflediğiniz başarının temel anahtarıdır.

Gerek bu konuya dair gerekse de web tasarım ve web siteleri üzerine güzel bir kahve eşliğinde dost sohbeti yapmak isterseniz Mersin‘deki ofisimizde sizi ağırlamaktan mutluluk duyarız.