Neden SSL Sertifikası Sahibi Olmalıyız?

Güvenlik Sertifikası – SSL

Son zamanlarda birçok insanın dikkatini çekmeyen bir durum Google Chrome’da giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu durum adres bölümünün hemen solunda sessizce beliren “Güvenli değil” mesajından başkası değil. Bunun en basit anlamı, açılan web sitesinin içeriğinin herhangi bir şifrelemeye tabi tutulmadan sunucudan getirilerek gösterildiği ve bu web sitesi üzerinden gönderilecek verinin şifrelenmeden olduğu gibi gönderileceğidir. Şimdilik sessiz sedasız gösterilen bu durum,  ilerleyen yıllarda kırmızı renkle gösterilerek daha belirgin hale getirilecek. En azından Google tarafından yapılan açıklama böyle. Bu konuyu hem web sitesi ziyaretçileri hem de web sitesi sahipleri  açısından ele almak gerekir.

Bir web sitesini açtığınız anda adresin hemen yanında kırmızı renkte “güvenli değil” yazısını gördüğünüzü düşününün. Ne hissedersiniz? Bu siteden alışveriş yapacak olmasanız dahi “acaba beni izliyor olabilirler mi” ya da “bilgisayarıma virüs mü bulaşır” endişesinin doğmasına engel olamazsınız ve mümkün olan en kısa sürede bu web sitesini terk edersiniz. Kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz bir alışveriş sitesi olduğunda ise muhtemelen ışık hızıyla siteyi kapatacaksınızdır.

Bir web yayıncısı iseniz size yansıyacak sonuç yukarıda bahsettiğim ziyaretçi davranışlarının sonucudur. Yani çok az ziyaretçi ve  geldiğinde web sitenizden ışık hızında ayrılan ziyaretçiler. Haksız da sayılmazlar.

Neden SSL
SSL Güvenlik Sertifikası

Peki nedir bu SSL sertifikası?

Web sitesi içeriği bir SSL sertifikası ile korunduğu zaman şifrelenerek sunucu dışında bir başkası tarafından okunamaz hale getirilir. Bu da kimlik bilgileriniz ve kredi kartı numaranız gibi  kritik verilerinizi bilgisayar korsanlarından korur.  Varlığında adres bölümünün solunda bir kilit resmi belirir ve alan yeşil olur. Ayrıca web sitesi adresiniz http yerine https ile başlar.

Peki SSL nasıl alınır?

SSL pek çok firma tarafından değişik varyasyonlarla farklı fiyatlar ile satılmaktadır. En mantıklısı bu işi web sitenizi geliştiren web ajansına bırakmaktır. Çünkü sadece satın almak yetmez, ayrıca gerekli yönlendirmelerin de yapılması gerekir. Eğer yeni bir web sitesi geliştiriyorsanız en baştan SSL talebinizi belirterek fiyatlamaya bunu dahil etmenizde fayda var.

EFORWEB olarak tavsiyemiz, başta Google Chrome olmak üzere tüm tarayıcılar sitenizi kırmızı bir tonla güvenli değil olarak işaretlemeden bir SSL güvenlik sertifikasını web sitenize entegre etmenizdir. Detaylar için  web sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.